Która z nas nie marzyła w dzieciństwie o tym, żeby zostać baletnicą? Piękne kostiumy, włosy upięte w misterny koczek, wymyślne figury baletowe i muzyka dopasowana idealnie do wykonywanego tańca – wszystko to ociera się wręcz o magię i wzbudza fascynację każdej małej księżniczki. Zajęcia baletowe są bardzo popularne, zanim jednak nasze dziecko zacznie przygodę z baletem, warto odpowiednio się do niej przygotować. Jednym z najważniejszych zagadnień jest właściwy ubiór baletnicy, nie są to bowiem zwyczajne zajęcia taneczne, strój musi być zatem odpowiedni. Kostium baletnicy łączy w sobie zarówno komfort, jak i właściwą estetykę.

Body

Chyba najważniejsza część stroju każdej baletnicy. Body powinno być odpowiednio dopasowane do ciała tancerki, do jej sylwetki oraz wzrostu. Musi jednak również zapewniać pełny zakres ruchów oraz elastyczność. Baletnica musi czuć się przede wszystkim komfortowo, co pozwoli jej w pełni skupić się na wykonywanych ćwiczeniach. Kostium może mieć zarówno krótki, jak i długi rękaw – to zależy od indywidualnych preferencji każdej tancerki. Powinien być w stonowanym kolorze (czarny, biały, kremowy, fioletowy), nie może być jaskrawy, z wzorkami czy zbyt wyróżniający się. Ponadto warto zwrócić uwagę na właściwy dobór bielizny: powinna być gładka, bez wzorków i dopasowana do koloru body. W niektórych grupach tanecznych obowiązuje ujednolicony strój, warto zatem zapytać o szczegóły przed zapisaniem naszego dziecka na zajęcia.

Spódniczka

Spódniczka, podobnie jak body, musi być właściwie dobrana zarówno pod względem kolorystycznym (tak, aby nie „gryzła” się z body), ale też praktycznym i nie utrudniać tancerce wykonywania figur czy konkretnych ćwiczeń. Dobrym wyborem będzie szyfonowa spódniczka albo tutu (spódniczka z tiulu). Mniejszym dziewczynkom można kupić spódniczkę na gumce, którą dziecko z łatwością samo założy lub zdejmie.

Rajstopy

Kolejnym niezbędnym elementem stroju każdej baletnicy są rajstopy – nie mogą to jednak być zwykłe rajstopy, które nosi się na co dzień ponieważ przy wykonywaniu figur baletowych czy ćwiczeń zwyczajnie mogą pęknąć. Trudno też wyobrazić sobie baletnicę z oczkiem na nodze. Idealnie sprawdzą się tutaj rajstopy baletowe, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, a jednocześnie nie krępują ruchów. Rajstopy powinny być białe lub écru, gładkie, bez widocznych szwów czy wzorków. Nie tylko sprawiają, że baletnica wygląda bardzo elegancko, ale również pozwalają instruktorowi tańca kontrolować pracę mięśni nóg i poprawność wykonywanych ćwiczeń.

Baletki

Właściwie dobrane baletki sprawiają, że nauka baletu będzie prawdziwą przyjemnością, pozwalają również zapobiegać ewentualnym kontuzjom. Przecież cały balet opiera się właśnie na pracy stóp. Muszą mieć odpowiedni rozmiar, dla początkujących odpowiednie będą płócienne, delikatne baletki z odpowiednią podeszwą. Bardziej doświadczone tancerki wykorzystują pointy, czyli twarde baletki. Do ochrony palców stóp można wykorzystywać dodatkowo specjalne ochraniacze.

Upięte włosy

Baletnica musi mieć także upięte włosy. Decydują o tym nie tylko względy estetyczne, ale także bezpieczeństwa: włosy nie mogą utrudniać wykonywania ćwiczeń czy gdzieś się plątać i przeszkadzać. Powinny być zatem upięte w ładny koczek, pomogą nam w tym gumki do włosów, szpilki, wsuwki czy wypełniacze (tak zwane „pączki”).

Możesz też zajrzeć na nasz portal o zdrowiu skóry, gdzie dowiesz się m.in., jak na skórę wpływa promieniowanie UV.