Wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania przez cały dzień bez chociaż jednej krótkiej drzemki po obiedzie czy po południu po powrocie z pracy. Jak to jest z tymi drzemkami, są zdrowe, czy może niekoniecznie?

Drzemka – co to jest i ile powinna trwać?

Zgodnie z definicją, drzemka to krótki sen w ciągu dnia, który nie wlicza się do oficjalnej ilości godzin przespanych w ciągu całej doby. Drzemka jest też zwykle „lekka”, co oznacza, z jednej strony, że często łóżko i materac ustępują kanapie czy wygodnemu fotelowi, w trakcie krótkiego odpoczynku ciało wchodzi w tryb płytkiego snu. Oczywiście, jeśli będziesz spać dłużej, to z czasem mózg zapadnie w głębszy sen, jednak wówczas wybudzenie się może być mniej komfortowe, a sama drzemka niekoniecznie będzie regeneracyjna. Głęboki sen w trakcie dnia powoduje płytszy sen w nocy. Możesz wówczas mieć problemy z zaśnięciem, budzić się w nocy, albo rano obudzić się zbyt wcześnie. Zamiast obwiniać za taki stan rzeczy zbyt twardy materac czy niewygodne łóżko, zadbaj o lepszą higienę snu i ogranicz spanie w ciągu dnia. Jeśli chcesz, aby drzemka zadziała jako wsparcie energetyczne w trakcie dnia to musisz kontrolować długość drzemki, jak i samą porę. 15-30 minutowy odpoczynek w ciągu nie nie jest złą opcją, ale już wieczorem nie powinieneś wprowadzać swojego ciała w krótki sen, bo na 100% rozregulujesz sobie właściwy sen nocny. Nie przekraczaj też tych 30 minut drzemki, bo doświadczysz wydłużonej inercji snu, czyli po przebudzeniu zwiększy się czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności poznawczej. Jeśli popołudniu pośpisz zbyt długo to nie tylko możesz mieć problemy w nocy, ale także taka drzemka spowoduje, że możesz wolniej reagować, czuć rozbicie czy rozdrażnienie

Jaka jest najlepsza pora na drzemkę w ciągu dnia?

Ucięcie sobie 15-minutowej drzemki po obiedzie wpływa na ogólne zmniejszenie senności w ciągu dnia, dlatego należy unikać spania późnym popołudniem i wieczorem. Jeśli pod koniec dnia czujesz duże zmęczenie to lepiej już położyć się wcześniej spać. Łóżko i materac to zawsze lepszy i zdrowszy wybór niż bezproduktywne leżenie na kanapie i zasypianie przed telewizorem. Inaczej sprawa wygląda, jeśli pracujesz na nocną zmianę, wówczas twój naturalny zegar biologiczny działa nieco inaczej, w takim przypadku drzemka nawet bezpośrednio przed pójściem do pracy może pozytywnie wpłynąć na twoją wydajność i sprawić, że utrzymasz wysoki poziom produktywności przez całą nocną zmianę. Badania dowodzą, że dla ludzi pracujących w normalnym trybie, to znaczy na pełen etat od rana, najlepsze są drzemki wczesnym popołudniem, dają najlepsze efekty. Jest to prawdopodobnie związane z naturalnym rytmem czuwania człowieka. Każdy z nas działa w określonych cyklach, średnio co ok. 12 godzin odczuwamy senność. Pierwszy atak spania przychodzi w nocy, a drugi w zależności od pory wstawania między godziną 13:00 a 17:00.

Drzemka a problemy z bezsennością

Obecnie coraz więcej osób boryka się z bezsennością, która może objawiać się problemami z zasypianiem, wybudzaniem się w nocy czy zbyt wczesnym budzeniem rano. W efekcie człowiek jest zmęczony i niewyspany, niektóre osoby mające zaburzenia snu w ogóle nie są w stanie ucinać sobie drzemek w ciągu dnia, a innych ratuje to przed kolejnym kubkiem kawy. Jednak lekarze nie zalecają drzemek przy zaburzeniach snu, bo jeszcze bardziej może to rozregulować rytm czuwania i spania.